Budowę sztucznego gniazda na 130 metrowym kominie ciepłowni w Wałbrzychu wesprze finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Dom dla dzikich sokołów wędrownych, jednych z najrzadszych gatunków w Polsce, ma być gotowy już pod koniec marca.
Termin założenia gniazda jest ściśle związany z okresem, w którym sokoły szukają dogodnych miejsc do założenia gniazda. Atrakcją będzie możliwość obserwowania życia ptaków w internecie dzięki zainstalowanym w gnieździe kamerom. Po raz pierwszy sokoły w pobliżu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zaobserwował przyrodnik i fotograf Krzysztof Żarkowski. Te ptaki nie budują samodzielnie gniazd lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków, np. orła albo bociana. Gniazdują też chętnie w gniazdach przygotowanych przez człowieka np. na kominach czy wysokich budynkach. Polowania sokoła wędrownego należą do jednych z najbardziej widowiskowych. Ptak atakujący gołębia potrafi osiągnąć prędkość przekraczającą 300km/h. Populacja europejska tych skrzydlatych drapieżników żyjąca na drzewach całkowicie wyginęła w latach 60-tych.
Wałbrzyski projekt pomocy dla sokołów nie jest jedynym, który wspiera WFOŚiGW we Wrocławiu. Dzięki dofinansowanej przez Fundusz akcji reintrodukcji sokołów na terenech leśnych, ptaki powracają na Dolny Śląsk.- Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na pomoc dla sokołów zamieszkujących miasta. Aktywiści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka, które prowadzi program reintrodukcji i współpracuje z PEC-em przy projekcie budowy sztucznego gniazda szacują, że w całym kraju w ubiegłym roku były 23 gniazda z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich. Na lokalizację jednego z nich ptaki wybrały komin Huty Miedzi Głogów (w ubiegłym roku wykluły się tam 4 pisklęta).
Mamy niewątpliwy sukces w ratowaniu populacji leśnej tych ptaków. W 2016 r. przyrodnicy stwierdzili 6 zasiedlonych gniazd na drzewach, w tym jedno na Dolnym Śląsku w okolicach Żmigrodu. W maju ubiegłego roku przyrodnicy znaleźli tam w sztucznym gnieździe trzy młode sokoły wędrowne: samicę i dwa samce. Od początku akcji w 2010 roku reintrodukowano na Dolnym Śląsku 135 sztuk tych ptaków. Mamy nadzieję, że sokół wędrowny na stałe zamieszka w Wałbrzychu. Akcja jest prowadzona na terenie całego kraju. Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje reintrodukcji wyniosła ponad 137 tys. zł.
Liga Ochrony Przyrody
ul. Tamka 37/2, 00-355 Warszawa
email: zg@lop.org.pl,
tel: 22 828 65 82, Fax: 22 828 65 80